Net Tarım Web Sitesi Anasayfası info@nettarim.com.tr

Faydalı Bilgiler

Gübre ve Kullanımı Hakkında Faydalı Bilgiler

Toprakta Organik Madde ve Humusun Etki Mekanizması

1. Fiziksel Yapıya Olan Etkileri :

Toprak yapısal olarak sadece katı kısımdan ibaret olmayıp, aynı zamanda sıvı ve gaz içeriğine de sahiptir. Sağlıklı bir toprakta olması gereken katı, sıvı ve gaz fazlarının oranları aşağıdaki tabloda görülmektedir.

Koyu renk özelliğindeki organik madde ve humus toprakta optimum sıcaklık ayarını dengede tutarak sıvı ve gaz fazlarının oranının ayarlanmasına yardımcı olur. Diğer taraftan toprağın su tutma kapasitesini artırır.

Su tutma kapasitesinin oranı topraktaki humus miktarının 15-20 katıdır. Sıcaklık ve su tutma kapasitesinin artmasıyla sağlanan sıvı ve gaz ortamı toprakta homojen bir infiltrasyon özelliği oluşturur. Bu özellik sayesinde toprakta aşırı su birikimi veya buharlaşma riski azalır.

Toprak strüktürünün korunmasında kil ve humus kompleksleri birlikte fonksiyon oluşturur. Hem kil hem de humus tanecikleri kolloidal yapıda olup negatif elektrik yüküne sahiptir. Bu nedenle kil ve humus kompleksleri topraktaki pozitif elektrik yü+klü bitki besin maddelerinin tamamını kendilerine bağlayarak topraktan uzaklaşmasını önler ve kökler tarafından ihtiyaç duyulduğunda alınmasını sağlar.

Humik asitlerin diğer bir fiziksel faydası ise toprakta kolloid halindeki çok küçük parçacıkları birleştirerek toprağın çatlamasını, toprağın devamlı tavda kalmasını, suyun yüzeyden akıp giderek toprak erozyonuna uğramasını engellemektir.

Yeşilbahçe Mah. Portakal Çiçeği Bulvarı Rabia Hanım Sitesi C Blok Kat:1 D:6 ANTALYA
+90 (242) 312 00 44    /    info@nettarim.com.tr

info@nettarim.com.tr

Tüm hakları Net Tarım’a aittir © 2018
Tasarım Ajansweb